Coraz większy wybór karnetów oraz siłowni, w których można trenować sprawia, że zainteresowanie taką formą spożytkowania wolnego czasu rośnie. Dodatkowo prawda jest taka, że znaczna część osób ćwiczy w sposób nieprawidłowy, co z kolei oznacza brak rezultatów pomimo wielu starań. Od tego natomiast niedługa droga do zrezygnowania, ostatecznie brak efektów jest bardzo kiepsko nastrajający do kolejnych wyjść na siłownię.
Szczęśliwie rozwiązanie tego problemu jest proste – wystarczy tylko prawidłowo dopasować do własnych potrzeb zestaw ćwiczeń na siłowni, co wcale nie jest bardzo trudne. Osoby, które chciałyby to zrobić we własnym zakresie mogą skorzystać z licznych poradników w internecie lub tradycyjnych książek o tematyce kulturystyki, ale żeby na prawdę przyniosło to efekty, powinno się poświęcić sporo czasu na porównanie treningów, zdefiniowanie swoich potrzeb i wybranie najodpowiedniejszej opcji. O wiele łatwiej jest poradzić się trenera na siłowni lub po prostu zamówić dla siebie indywidualnie zaplanowany program treningu. Jest to niezwykle wygodne, a jednocześnie nie jest związane z wysokimi kosztami. Ponadto, pierwsze wyniki będą błyskawicznie zauważalne. W końcu to zrozumiałe, że dobrze dopasowany trening przynosi większe efekty niż taki, który jest bardzo ogólnikowy i nie jest zaplanowany na podstawie indywidualnych preferencji oraz oczekiwań osoby trenującej.
Zawsze też dobrze jest poczytać na temat treningów oraz poszczególnych ćwiczeń, bo czasami nawet doświadczone osoby popełniają niepotrzebne błędy. Ich unikanie to podstawa dobrego treningu i to dotyczy w takim samym stopniu kobiet jak i mężczyzn. W razie dodatkowych pytań najlepiej poradzić się trenera, który znajduje się na każdej siłowni.