Początkowe dni na siłowni są zarówno ogromnie ekscytujące, jak i bardzo trudne. Z jednej strony co prawda cieszymy się, iż robimy coś dla siebie, z drugiej – ogromny ból mięśni jest w stanie przyćmić całą przyjemność, jaką niesie aktywność fizyczna. Poniżej kilka porad, jak rozpocząć ćwiczenia na siłowni, aby przynajmniej minimalnie uprzyjemnić sobie początki.
Po pierwsze – pamiętaj, aby się nie spieszyć. To absolutna podstawa. Nawet jeżeli masz ochotę rzucić się na głęboką wodę i ćwiczyć jak najintensywniej, na początku nie obciążaj przesadnie organizmu. Codziennie zwiększaj liczbę powtórzeń danego ćwiczenia oraz stosowane obciążenie, ale nie za wiele. Pamiętaj, że, twój organizm z pewnością będzie ci za to wdzięczny.
Po drugie – ułóż dobry plan i postępuj zgodnie z nim. Idealnie, jeśli będą to dwa różne plany. Jeden – długofalowy, uwzględniający pożądany rezultat (określony w centymetrach albo kilogramach, po to, żeby łatwo można było stwierdzić, czy wysiłki prowadzą do zamierzonego celu). Drugi plan musi być krótkoterminowy, zakładający najbliższy tydzień, albo zaledwie parę dni. Tak naprawdę właściwy będzie plan treningowy na rzeźbę 3-dniowy, w którym dokładnie rozpiszesz, na jakich maszynach, ile czasu i z jakim obciążeniem będziesz ćwiczyć każdego dnia. Postępowanie po omacku i bez dobrego planu nigdy nie prowadzi do pożądanych rezultatów.
Kwestia trzecia – pij dużo wody i jedz zdrowo. Naprawdę, to absolutna podstawa. Nie da się budować mięśni bez właściwego budulca. Jeśli nie będziesz stosować właściwej i zbilansowanej diety, to nie możesz się spodziewać, że twoja sylwetka będzie przypominała tę wymarzoną. A nawet jeżeli zacznie, to proces ten będzie zbyt długotrwały i żmudny, żebyś mógł się nim cieszyć.